YOLUN SONUNDAKİ OKYANUS - NEIL GAIMAN | KİTAP YORUMU


Yazar: Neil Gaiman
Kitanın Asıl Adı: The Ocean At The End Of The Lane
Çevirmen: Zeynep Heyzen Ateş
Yayınevi: İthaki Yayınları
Dil: Türkçe 
Tür: Korku/Gerilim
Neil Gaiman, sarsıcı eseri Yolun Sonundaki Okyanus'ta insanı insan yapan tüm duyguları ortaya çıkarmakla kalmayıp, okurlarını onları çevreleyen karanlıklardan korunmaları için geçmişin sığınağına davet ediyor.

Hikaye, kahramanımızın çocukluğuna dönmesi ve evinin yanındaki gölün aslında bir Okyanus olduğunu iddia eden Lettie Hempstock'a dair anılarının canlanmasıyla başlıyor. Bu andan sonra; küçük bir çocuğun fazlasıyla ürkütücü, garip ve tehlikelerle dolu geçmişine doğru bir kapı açılıyor.

"Bir kelebeğin kanatları kadar narin ve hüzünlü. 
Karanlıktaki bir bıçak kadar 
tehditkâr ve korku verici."  Geçen haftalarda okuyup bitirdiğim Yolun Sonundaki Okyanus kitabının yorumu ile karşınızdayııım. Bu arada bloğumun düzenlemelerini de yaptım bugün sonunda...

Kitabı nasıl anlatsam bilemiyorum çünkü ne desem spoiler oluyor.

Ne kadar çocuk kitaplarını anımsatsa da içinde korku ve gerilim barındıran bir kitaptı. Kitapta ana karakterimizin ismi verilmemişti. Tam bir kitap kurdu ve her şeyi okuyan bir karakterdi. 7 yaşında olmasına rağmen bu kadar okuma aşığı olması karaktere sempati duymamı sağladı. Özellikle Hempstock ailesi çok başkaydı. Karakterler o kadar samimi ve sıcaktı ki.

Aslında hayal edemeyeceğimiz kadar fantastik öğeler ile dolu bir kitaptı diyebiliriz Yolun Sonundaki Okyanus'a.

Hüzünlü bir anlatım hakim kitapta. O hava daha ilk sayfalarda belli edebiliyor kendini. Bu da zaten Neil Gaiman'ı farklı kılıyor. Yazarın diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum.

Puanım: 5/5


''Hiçbir şey aynı kalmaz. İster bir saniye olsun, ister yüz yıl. Her şey devinir, dönüşür, değişir. İnsanlar da okyanuslar kadar değişkendir.''0 yorum:

Yorum Gönder